Array

Мисија и цел

Знаењето е едно од ретките нешта што можат да се даваат и да се примаат безгранично. Мисијата на сите наставници е несебично да го делат знаењето на сите ученици што сакаат да го усвојат и да го примат. Наша цел е да ги мотивираме учениците како да учат, со креативни методи и техники коишто постојано ги усовршуваме, со најновите средства на информатичката технологија, што постојано ги обновуваме. Знаењето го создаваме, го пренесуваме и го имплементираме кај сите наши ученици.

СОУ Гимназија „Добри Даскалов“
I место со мјузиклот Dancing Queen на Меѓународниот фестивал „Утринска ѕвезда“ во Банско PDF Печати Е-пошта
среда, 25 ноември 2015 13:05

Од 18-22 ноември 2015 год. во Банско, Р. Бугарија се одржа  Меѓународниот фестивал „Утринска ѕвезда“. Учениците од нашата гимназија настапија со мјузиклот „Dancing Queen“. Извонредната кореографија, костимографија и песните кои учениците ги испеаја во живо, оставија навистина силен впечаток, како на публиката, така и на стручното жири кое им ја додели I-та награда. Ова е уште еден успех на кавадаречките гимназијалци кои години по ред се најнаградувани на сите натпревари. Оваа награда не прави посебно горди и мотивирани да продолжиме понатаму.

IMG 4077

Последно освежено на среда, 25 ноември 2015 13:19
Повеќе...
 
Одржан вториот регионален натпревар по спелување по француски јазик PDF Печати Е-пошта
недела, 22 ноември 2015 18:42

На 21.11.2015 во нашето училиште се одржа вториот регионален натпревар по спелување по француски за учениците од седмо одделение од основно училиште и за втора година средно. Натпреварот е во организација на Здружението на професори по француски јазик. Во категоријата основно имаше пријавено четири кандидати а во категоријата за средно учествуваа ученичките Ридова Елена од II-1 клас (ментор С.Несторова-Мицев) и Павлова Илинка од II-7 клас (ментор Б.Рамова). Според постигнатите резултати нашите ученички се пласираа за учество на државниот натпревар што ќе се одржи на 05.12.2015 во просториите на Филолошки Факултет во Скопје.

Регионален координатор, С.Несторова-Мицев

DSCN2299

Повеќе...
 
Одбележување на патрониот празник PDF Печати Е-пошта
недела, 22 ноември 2015 17:45

Свечен ден,13.11.2015 година, јубилејно одбележување на патрониот празник-70 години образование и работа на СОУ Гимназија „Добри Даскалов“. Радост во срцата на вработените, возбуда кај учениците, насмевки кај гостите. Достојна почит се оддаде со положување цвеќе пред бистата на патронот од страна на вработените и директорката на училиштето, претставници на Локалната самоуправа и семејството на Даскалов. Учениците преку химната која ја изведе хорот на училиштето и рецитацијата „Тиквешкиот војвода Добри Даскалов“ од страна на ученичката Маргарита Лазова испратија силна порака: „Не еден, не сто, илјадници сме.....“ . Млади луѓе кои го следат делото и патот на патронот-борбеност, своја визија, истрајност, решителност....

Од името на вработените и од свое лично име директорката им се заблагодари на сите присутни кои дојдоа на чествувањето на патрониот празник истакнувајќи: „Се поклонуваме денес со чувство на најдлабоко почитување кон делото на Добри Даскалов и кон втемелувачите и основачите на ова училиште и неговите ученици..... Овие 70 години гимназијата расте и се развива. Знаењето е сила, знаењето е моќ, но за нас знаењето е и обврска и одговорност за да продолжиме да чекориме кон постигнување на нови успеси и знаења.“

IMG 6975

Поп-Ангелова говореше за многубројните проекти во кои е вклучена гимназијата, за претстојните активности кои ќе придонесат за подобрување на условите за работа, за успесите на наградените ученици и нивните ментори.

„Јавноста очекува од нас, како гимназија која ги негува традиционалните вредности, во иднина да го осветлиме небото со топлина, знаење и храброст и да се обидеме во секој момент да најдеме решение и подготвено да им приоѓаме на сите предизвици во животот.Оваа гимназија и понатаму ќе биде пример и гордост на кавадаречкото образование, култура и традиција. Успехот се случува во оној момент кога сме дале се и кога продолжуваме да даваме се од себе„-со оваа мисла директорката на гимназијата, г-ѓа Невенка Поп-Ангелова го заврши своето обраќање.

IMG 6982

Повеќе...
 
Денови на образование - 70 години СОУ Гимназија „Добри Даскалов“ PDF Печати Е-пошта
четврток, 12 ноември 2015 18:08

Секој човек има свој сон. Се бори, го живее сонот, ја исполнува својата мисија. Билбордите кои го красат градот говорат за нашиот, заеднички , голем сон. Насмеани лица, награди, признанија зад кои стојат многу работа, труд, знаења, генерации.... Сите ние, кои во овие 70 години поминуваме низ заедничкиот дом, сведоци сме на големата задача: како да се воспитуваат и образуваат младите, како да се научат да го препознаваат доброто, убавото и вистинското.

Кај граѓаните кои застануваат и со погледот се свртуваат кон билбордот на кој со големи букви пишува 70 години СОУ Гимназија „Добри Даскалов“ се будат спомени од најубавите средношколски години, од училиштето во кое влегоа како деца, а излегоа како зрели и изградени личности со многу знаења, ставови за животот и соништа. Тие денес со отворени очи ги живеат своите соништа како успешни луѓе и секогаш со насмевка зборуваат за својот заеднички дом. Дедо со внукот за рака ја раскажува својата приказна, за едно време, убаво, најубаво во животот. Раскажува за спомените кои не бледеат и за желбата и неговите потомци да го поминат тој пат, да зачекорат во светот на науката, исполнителноста, креативноста и успешноста. Да ја сочуваат традицијата како нешто свето, како жив оган да ја пренесат низ времето.

image-240d84b042ca0d831758d78e205e283d7c128b947a4ac9c0bc4475fe5d158850-V

image-cb8ff70aa755459f11ca0147fd9a5cecf494f93e653dcad7f67b2dbd8b672db8-V

Години поминати, но не и заборавени. Сите кои зачекориле во гимназијата како ученици или професори оставиле свој белег, дале свој печат на едно време дамнешно или сегашно. Сведоци се наградите по ходниците, по кабинетите, благодарноста во срцата. Горди сме што сме дел од успешната приказна на едно реномирано училиште кое е водечко во регионот и пошироко. Во знак на одбележување на 70 години образование и работа на гимназијата во текот на целата година ќе се одвиваат активности во кои ќе бидат вклучени сите активи во училиштето. Многу трудољубивост,работа, сестраност во инспирациите каде секој ученик може да ги покаже своите афинитети и дарба. Затоа Ве повикуваме оваа година заеднички да го одбележиме јубилејот, да му оддадеме достојна почит на училиштето кое даде свој придонес во нашето воспитание и образование и сите заедно да ги проследиме активностите кои ќе се реализираат.

„Народот се бори за својата слобода, што ја сонува со векови...“(Добри Даскалов). Ние се изборивме за нашиот сон и слобода-70 години СОУ Гимназија„Добри Даскалов“, 70 години успешна приказна која продолжува да се пишува.

Во знак на одбележување на 70 години образование и работа на гимназијата се организираат Денови на образование и кариера ПРОГРАМА

Последно освежено на недела, 22 ноември 2015 17:45
 
Избран Дете Правобранител и негови заменици PDF Печати Е-пошта
понеделник, 19 октомври 2015 13:17

Од 2011 година согласно со проектот „Модел-Дете правобранител“ кој е дел од поширокиот проект „Имплементација на Конвенцијата за правата на детето во Македонија“ на Коалиција на младински организации СЕГА, подржан од детската фондација Песталоци во нашето училиште постои Дете-правобранител кој ги застапува детските права.

042

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 70

Литературни одблесоци

Банер

Кажи нешто

Банер

Стани гимназијалец!!!

Банер

Кодекс за однесување на учениците

Банер

Флаер

Банер
Facebook Image

е-списанија

Youtube Channel
Wiki

Wikipedia

Go macedonian english german french italian

Екстерно тестирање

Банер

Систем за е-учење

Банер

Информации за Државна матура 2015

Банер

Огласна табла

Банер

Времетраење на часовите

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер